Başa Dön
 
Sepetim 0

NAR EKŞİSİ

22,00 TL
SEPET BAŞLANGIÇ DEĞERİ 375 GR 'DIR.
Yorum Yap
Son yıllarda toplumumuzun sağlık için olmazsa olmaz meyveleri arasına giren nar, tadı, yetiştiği coğrafya, rengi ve büyüklüğü ile değişik sınıflara ayrılıyor. Hicaz narı, Kara Memet narı, çekirdeksiz nar, Zincik narı tanınan isimlerden bazılarıdır.
 
Hatay’ın Kırıkhan ilçesine bağlı Delibekirli, Karataş, Ceylanlı, Hassa’nın Yassıyurt köylerinde tamamen organik tarımla yetiştirilen narlar özenle seçilir. Yağmur değdikten sonra çatlayan veya yeterince büyümeyip küçük kalan ve ekşimsi narlar toplanarak nar kırıcısı olarak çalışacak ekibe verilir. Ellerde küçük oklavalar, büyük teşt veya kazanların başında bekleyen kadınlar, ikiye kesilmiş narları döverek tanelerin dökülmesini sağlar.
 
Nar ekşisi yapmak çok basit fakat bir o kadar da uğraştırıcıdır. Uğraştıran şey ise, narın tanelerini ayıklamaktır. Nar ekşisi hazırlayanların en çok yorulduğu konu ise nar tanelerini, üzerindeki zarlardan ve nar kabuğundan temizlemek olsa gerek. Bu nedenle narların tanelere ayrıştırılmasında çoluk çocuk, konu komşu birlikte çalışılır, mükemmel bir dayanışma örneği ile narlar ezilmeye ve suyu çıkartılmaya hazır hale getirilir.
 
Temiz bez veya pamuklu çuvallar içinde ezilen veya mengenelerde sıkılan narın suyu süzgeçten, tülbentten geçirilerek büyük kazanlarda yakılan orta ateşte kaynatılmaya başlanır. Büyük tahta kepçeyle karıştırılan nar suyu, belli bir kıvama (reçel kıvamına) geldikten sonra soğuması için bir kenara bırakılır. Kıvamı, kepçedeki nar suyunun akma uzunluğu ile göz kararıyla yapılır. Genelde bakır, kalaylı kazanlarda veya ailenin kendi ihtiyacı için daha küçük toprak kaplarda kaynatılır. Hazır olan nar ekşisi, küplerde saklanır. Yemeklerde, salatalarda, dolma, sarma, lahana sarması, pancar, ızgara balık sosu olarak tüketilir.

Nar Ekşisinin Faydaları Şöyle Özetlenebilir;

* Şeker hastaları için şifa sağlar.

* Kellik probleminin tedavisinde kullanılır.

* Ağız için yara ve kanamalarda tedavi edicidir. Kanamaları hemen keser. Diş ve diş eti için faydalıdır.

* Mide yanmalarına karşı şifa sağlar.

* Güçlü bir idrar söktürücüdür.

* İshal ve kabızlığa karşı faydalıdır.

* Kalp dostudur. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.

* Gerçek bir nar ekşisi vücuda enerji verir.

Bu ürünü alan müşteriler ayrıca bunu da aldı
← Menüyü Kapat
KATEGORİLER