Başa Dön
 
Sepetim 0

TURUNÇ REÇELİ (1 Kavanoz )

35,00 TL
İçerisinde 20-25 adet turunç bulunmaktadır.
Yorum Yap

Turunç meyvelerini bol su altında güzelce yıkanır. Turuncu dış kısımlarını rendelenir.

Dış kısmını rendelediğimiz turunç meyvelerini kabuklarından ayırmak için önce dış kısımlarına eşit aralıklarla çizikler atılır. Ardından kabukları soyulur. Kabukların iç beyaz kısımlarını bıçak yardımı ile temizlenir ve Yorgan iğnesini ipliğe geçirilerek  ve turunç kabukları sırasıyla dolayarak iğneye batırdıktan sonra ipliğe geçirilir.

10 adet turunç meyvesinin kabuklarını hizalı bir şekilde ipe dizilir. Rulo haline getirerek ipe geçirilen turunç kabuklarının şekillerinin bozulmaması içinse, aralarında boşluk kalmamasına özen gösterilir. Sıkı aralıklarla ipe dizilip,İpin her iki ucuna da düğüm atılır.

Derin bir tencere içerisine ipliğe geçirilen  turunç kabukları üzerini geçecek şekilde kaynamış su ilave edlir ve yaklaşık 7-8 dakika kadar turunç kabuklarını haşlanır.Haşlanan turunçların suyunu süzülür. Üzerlerini kaplayacak şekilde soğuk su dökülür. Altı saatte bir turunç kabuklarının suyunu süzüp yeniden soğuk su koyarak, 3 gün bu işleme devam edilir.

 Üç gün boyunca düzenli olarak suyu değiştirilen turunç kabuklarının acımsı tadı gitmiş olacaktır. Bazen ikinci günde de turunç kabukları tatlanabilir. Tatlanan ve kuruyan turunç kabukları artık reçel yapmaya hazırdır.

Reçel tenceresi içerisine  su ve toz şekeri aldıktan sonra, orta ateşte şerbetin şekeri eriyene kadar karıştırarak pişirilir.

Şerbet kaynama noktasına ulaştıktan sonra, ipliğe dizili olan rulo şeklindeki turunç kabuklarını şerbetin içerisine eklenir. Reçel kaynarken üzerinde biriken köpükleri her defasında tahta kaşıkla sıyırılır. Reçeli arada bir karıştırarak kısık ateşte pişirilir.

 

Bu ürünü alan müşteriler ayrıca bunu da aldı
← Menüyü Kapat
KATEGORİLER