Tüm ürünlerde geçerli 850 TL ve üzeri ÜCRETSİZ KARGO fırsatını kaçırmayın

KURU KEKİK (100 GR )

product

KURU KEKİK (100 GR )

50.00 TL

Hatay Yöresel Ürünlerinin Tek Adresi

Açıklama

Kekik ; Akdeniz’e has bir bitki olan kekik Güneş ve sıcak istediği için, toprak sıcaklığının fazla olduğu kayalık ve dağlık bölgelere çoğalır. 

Bitkinin tamamı, haziran-eylül arasında toplanır; yerden yaklaşık 3-5 cm yükseklikten kesilir, dalları ayrılır, yaprak ve çiçekleri koparılır ve havadar bir yerde ya kurutulur veya kekik suyu ve yağı yapılmak üzere işlenir.

 

KEKİĞİN FAYDALARI :

Kramp çözücü, dezenfekte edici ve balgam söktürücü olarak kullanılır.
Akciğer ve bronşlar, mide ve bağırsaklar, kekiğin başlıca kullanım alanlarıdır.

Bitkinin önemli etken maddesi olan eterli uçucu yağlar kana karışıp, bronşiyal kasları etkileyerek, krampları çözebilir. Aynı zamanda o bölgelerde bakteri oluşumunu önler. Öksürük ve üst solunum yolları iltihabında çay içimi ve gargara biçiminde kullanılabilir.

  • Kekik iştah açar ve sindirim sistemini uyarır.
  • Sindirim sisteminde görülen ekşimeler ve kramplı ağrılar bir bardak kekik çayı ile geçiştirilebilir, 

Boğmaca ve öksürük, sinir sistemi zafiyeti, romatizma ve bağırsak hastalıklarına karşı, çay içiminin yanı sıra, kekik banyoları da çok yararlıdır. 

Kekik çayı ile ayrıca regil kanamaları dengelenebilir, regil dönemi kramplı ağrılar geçiştirilebilir, ergenlik sivilceleri iyileştirilebilir.

Kargo ve Paketleme

Ürünlerimizin sizlere en sağlıklı şekilde ulaşmasını sağlayabilmek için Tüm ürünler köpük koli içerisinde(Strafor) buz aküleri ile desteklenerek paketlenmektedir.Böylece ürünlerimiz sizlere buradan çıktığı tazelikte ve lezzetinden hiç birşey kaybetmeden ulaşmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yapabilmek için öncelikle giriş yapmanız gerekmektedir Giriş Yap

Yorumlar

İnstagram'dan Bizi Takip Edin

Takip Et